Posty

Wyświetlanie postów z marzec, 2016

Co kupiłam - Marzec

Obraz
Marzec był dla mnie dobrym miesiącem, jeśli chodzi o czytanie. Z książkowymi zakupami poszło nieco słabiej, ale wiadomo - święta:P Kilka pozycji zasiliło jednak moją biblioteczkę. Mam w planach obkupić się nieco lepiej w kwietniu, co z tego wyjdzie, zobaczymy. Tymczasem zapraszam na króciutki przegląd.

Lee Child - 61 godzin

Obraz
O tym, że jestem fanką twórczości Lee Childa już tu wspominałam. Thrillery z Jackiem Reacherem, byłym żandarmem wojskowym o specyficznym stylu bycia są jednymi z moich ulubionych. W święta czytałam po raz drugi o tym, co wydarzyło się w zaśnieżonej i bardzo mroźnej Dakocie Południowej.

Andrzej Coryell - Niewierność nad wiernościami

Obraz
Niewierność nad wiernościami to książka zawierająca aforyzmy i krótką poezję. Sam tytuł zapowiada nam, że niekoniecznie będą to złote myśli podobne do tych udostępnianych na portalach społecznościowych. W tym zbiorze znajdziemy treści, które wywołają w nas wiele emocji i pobudzą naszą wyobraźnię. Aforyzm, czyli najczęściej jednozdaniowa myśl wyrażająca ogólną prawdę filozoficzną lub moralną w sposób błyskotliwy lub zaskakujący. Jeśli boicie się, że to zbyt poważna literatura, to spokojnie. Nie czytuję Arystotelesa do poduszki a jednak dobrze się bawiłam podczas lektury ;) Całość podzielona jest na tematyczne rozdziały. Znajdziemy tu sporo myśli które nas rozbawią; kilka nawiązujących do tytułu: Łatwiej pożądać żony bliźniego, niż z nią żyć. Nie ma niewiernych kobiet,   są tylko zdradzeni mężczyźni. Jeśli nie potrafimy ciału, bądźmy wierni duszy. I kilka trochę przewrotnych, które mnie rozśmieszyly: Jak ci pościelą – tłumaczył nieboszczyk nieboszczykowi –

Joanna Opiat-Bojarska - Blogostan

Obraz
Tytuł w połączeniu z okładką zachęcił mnie do sięgnięcia po tę książkę jako pierwszą z bibliotecznych zdobyczy. Historia blogerki która zbytnio wciągnęła się w świat wirtualny zapowiadała się ciekawie. Muszę przyznać, że chciałam sprawdzić czy nie znajdę w niej trochę przestróg, czego jako blogerka nie robić:P Czy to znalazłam? Sylwia wkracza w dorosłość. Właśnie zdobyła pracę o której marzyła, mieszka sama, ma chłopaka z którym wiąże nadzieje na małżeństwo. Postanawia założyć bloga, by pisać w nim swoje refleksje na temat jej życia. Dodatkowo nawiązuje z nią kontakt przyrodni brat, o którym nie miała pojęcia. Czy internetowy pamiętnik przepełniają opisy sielankowego życia czy raczej na odwrót?

Jeffery Deaver - Przydrożne krzyże

Obraz
Jeffery Deaver to kolejny pisarz, który jak dotąd nigdy mnie nie zawiódł. Dobry thriller to thriller Deaver'a:) Przeczytałam już niejedną jego książkę, a  Przydrożne krzyże to jedna z tych lepszych i bardziej zaskakujących. Historia o tym, jak wirtualny świat może zagrozić realnemu życiu.

Jak i kiedy czytać dzieciom?

Obraz
Dziś z okazji urodzin mojej pociechy postanowiłam poruszyć temat okołoksiążkowy. Jaki jest stan czytelnictwa w Polsce większość z nas wie, niektórzy mają również opinie na temat powodów tego stanu. Podzielę się z Wami moimi przemyśleniami. Zapraszam również do dyskusji:)   Według mnie kampanie promujące czytelnictwo nie odnoszą zamierzonego efektu. Nie dlatego, że są słabe czy niepotrzebne. Po prostu ciężko jest ludzi zachęcić do czegoś, co przeważnie nie tyle z niczym przyjemnym się im nie kojarzy, co właśnie kojarzy się źle. Z przymusem czytania lektur szkolnych (żeby nie powiedzieć streszczeń). Jeśli czytanie ich nudzi, nie ciekawi, być może wynika to głównie z negatywnego nastawienia. No cóż, mnie też żadna kampania nie zachęciłaby do czytania na temat na przykład pierwotniaków. Co można by zrobić, żeby zmienić nastawienie do czytania?   

Michał Matuszak - Odgrodzeni

Obraz
Już po opisie z okładki tej książki wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Książka oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Tematyka w niej poruszana nie jest łatwa a jednocześnie jest bardzo powszechna - takich historii wokół nas jest wiele, zbyt wiele. Autor zabiera nas do  ich środka.

Arne Dahl - Wstrząsy wtórne

Obraz
Arne Dahl to jeden z moich ulubionych autorów kryminałów, nie tylko tych skandynawskich. Odkryłam go stosunkowo niedawno i od tamtej pory kiedy tylko mam okazję, biorę jego książki w ciemno. Bohaterami czytanej przeze mnie serii są członkowie Drużyny A - elitarnej jednostki szwedzkiej policji do spraw przestępstw o zasięgu miedzynarodowym. 

Jodi Picoult - Linia życia

Obraz
Myślę, że większości czytelników powieści obyczajowych proza autorki jest dobrze znana. Jej książki dotykają różnych ludzkich problemów, świat nigdy nie jest w nich czarno biały. Emocje wywołane lekturą trzymają czytelnika jeszcze długo po odłożeniu na półkę. O czym przeczytamy w Linii życia? 

Tess Gerritsen - Śladem zbrodni

Obraz
Tess Gerritsen należy do grona pisarzy po których książki sięgam bez zastanowienia. Wszystkie jej thrillery medyczne, które do tej pory czytałam zapewniały mi porządną rozrywkę przy wciągającej lekturze. Tym razem jednak trafiłam na jej kryminał z romansem w tle. Czy z tego spotkania jestem zadowolona?

Sonya Chung - Marzenie o innym świecie

Obraz
Marzenie o innym świecie urzekło mnie od pierwszej chwili okładką. Piękna Koreanka idealnie obrazuje nam subtelność tekstu który wypełnia tę książkę. Jeśli lubicie powieści obyczajowe które dogłębnie opisują przeżycia bohaterów, ta książka na pewno spełni nawet wygórowane oczekiwania. Mamy tu historię dwóch Koreańskich rodzin - jeden brat wyemigrował do Ameryki i tam założył swój dom, drugi został w rodzinnym kraju. Obydwu rodzinom w sensie społecznym i finansowym się powiodło - żyją dostatnio, dzieci zostały już odchowane i odpowiednio zabezpieczone. Z zewnątrz wyglądają na spełnione, szczęśliwe rodziny. A jak jest naprawdę?

David Rosenfelt - Na ostatnią chwilę

Obraz
To było moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora. Zawsze kiedy sięgam po coś nowego mam nadzieję na miłe zaskoczenie, ale dość często bywa to rozczarowaniem. Okładka mówiąc szczerze nie powala na kolana, a ja zwracam na nią często uwagę i ma ona jakiś wpływ na mój wybór. Jeśli okładka i opis z tyłu książki mnie nie przekonują, nowy autor często nie dostaje swojej szansy. Jednak opis na okładce obiecywał kryminał z solidną dawką humoru, więc dałam się skusić. Czy David Rosenfelt to autor, którego warto zapamiętać? Ja zapamiętam to nazwisko na pewno.

Joanna Chmielewska - Wszyscy jesteśmy podejrzani

Obraz
Dziś kolejne spotkanie z twórczością Joanny Chmielewskiej. Z uwagi na panujące u mnie w domu choróbska ludzi i zwierząt potrzebowałam krótkiej i rozśmieszającej książki. To, co znalazłam przerosło jednak moje oczekiwania:) Wyobraźcie sobie, że macie bardzo bujną wyobraźnię, która męczy was z powodu niespełnionego marzenia jakim jest napisanie kryminału. Pewnego dnia macie już pomysł na fabułę - wasz kolega z pracy zostaje zaduszony w biurze paskiem od fartucha, który w tej pracy noszą wszyscy. Wszyscy są podejrzani. Na drugi dzień będąc w biurze wspólnie z resztą kolegów robicie sobie burzę mózgów, kto powinien zostać mordercą. I po kilku godzinach okazuję się, że ten kolega zostaje naprawdę zamordowany i to tym fatalnym paskiem. 

Tanja Dückers - Ciała niebieskie

Obraz
Ciała niebieskie  to powieść dotycząca historii pewnej niemieckiej rodziny opowiedziana z perspektywy wnuczki. Historie rodzinne tu przytaczane sięgają II wojny światowej w której dziadek Frei stracił nogę. Warto nadmienić, że autorką książki jest Niemka.

Erin Duffy - Diablica z Wall Street

Obraz
Ta książka miała stać sobie jeszcze jakiś czas na półce. Jednak nie miałam możliwości pojechania do biblioteki a z książek które mam w domu nie wybrałam niczego innego. Miałam ochotę na coś lekkiego, zabawnego, co przeczytałabym szybko i z przyjemnością. Czy to znalazłam?

Obserwatorzy