"Debiutuje się tylko raz" - rozmowa z Przemysławem Piotrem Kłosowiczem

Jakiś czas temu na blogu pojawiła się przedpremierowa recenzja tego tytułu. W związku ze zbliżającą się wielkimi krokami premierą "Zdobywców oddechu" zapraszam Was do przeczytania rozmowy jaką przeprowadziłam z Przemysławem Piotrem Kłosowiczem, według mnie autorem jednego z ciekawszych debiutów tego roku.

Przemysław Piotr Kłosowicz - pochodzi z gminy Jedlicze. Ukończył pedagogikę społeczno-opiekuńczą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ma porażenie mózgowe i adoptowanego ze schroniska kota, choć uważa, że ten drugi fakt ma na jego życie większy wpływ. „Zdobywcy oddechu” to jego debiut literacki. 

Zdobywcy oddechu” to pański debiut, który 27 października będzie miał swoją premierę. Jakie to uczucie dla autora?

Miłe. Nareszcie mogę mieć poczucie, że nie zmarnowałem tego prądu, który zużywałem latami ślęcząc nad klawiaturą laptopa. Wychodzi na to, że jednak jestem „eko”. Pisząc bałem się, że nikt tego nie wyda i cały wysiłek pójdzie na marne. Nie poszedł, a wiadomo, że chodzenie ma dla mnie niebagatelne znaczenie :-)

Piotr, Wiktor czy Zbigniew – który z nich jest panu najbliższy? Którego wykreować było najtrudniej?

Z całą pewnością najtrudniejszą postacią do wykreowania był Wiktor. Czytałem sporo fachowej literatury, by właściwie oddać sytuację tej postaci. Jest on ojcem chłopaka z zespołem Downa. Ten fakt stanowił punkt wyjścia do tej historii. Wiele lat temu siedząc na krośnieńskim rynku, gdzie mieści się siedziba tamtejszego PWSZ-tu, zastanawiałem się nad wyborem kierunku studiów. Popijając kawę czytałem wówczas „Poczwarkę” Doroty Terakowskiej. Poszedłem do sekretariatu i złożyłem papiery na pedagogikę. Żartuję teraz, że gdybym czytał wówczas inną książkę, mógłbym zostać np. pielęgniarzem. Zetknąłem się z osobami chorującymi na zespół Downa wielokrotnie podczas pracy zawodowej. Stwierdziłem, że to ważny temat, o którym warto mówić. Wiadomo, że rodzicielstwo to wyzwanie. W przypadku chorego dziecka to wręcz survival. Ja sam otwarcie przyznaję, że choruję na porażenie mózgowe. Ta historia to poniekąd hołd złożony moim rodzicom, dostrzeżenie ich starań i wysiłku. To dzięki nim jestem tu gdzie jestem. Książkowy Wiktor także jest dumny ze swojego syna, nawet wtedy, gdy jego zwycięstwem nad chorobą jest błahe zrobienie ojcu herbaty. Moim zwycięstwem nad chorobą jest napisanie powieści. Poziom sukcesu analogiczny, tylko skala nieco inna. Odpowiadając na Pani pytanie – myślę więc, że Wiktor jest mi najbliższy. 

Czy był jakiś szczególny powód, dla którego bohaterami pańskiej powieści jest trzech mężczyzn? Łatwiej ich wykreować niż kobiety? Pytam, ponieważ zwrócono uwagę na płeć bohaterów w komentarzach pod przedpremierową recenzją.

To celowy zabieg, ponieważ chciałem ukazać, że tak naprawdę pomimo różnicy wieku, orientacji i sytuacji życiowej, emocjonalnie ci mężczyźni nie różnią się od siebie wcale. Boimy się inności, bo jej nie znamy. Prawda jest taka, że Wiktor, Piotr i Zbigniew mówią niemal jednym głosem i podobnie rzecz ma się w naszym realnym, codziennym życiu. Książka ta mówi o tolerancji, o tym, że wszyscy oczekujemy miłości i akceptacji. Mamy więc ze sobą więcej wspólnego niż nam się wydaje. W książce występują też kobiety, bo bez nich świat byłby nudny. Także świat przedstawiony w powieści.

Rzeczywiście mimo różnic między bohaterami ich sytuacja życiowa jest w dużej mierze taka sama. A  ile czasu minęło od pomysłu na książkę do jego realizacji?

Jestem zodiakalnym bliźniakiem. Podobno domeną bliźniąt jest słomiany zapał. Miewałem swoiste „przestoje” w pisaniu, przez co książka powstawała latami. Piszę, jak ja to określam – „patchworkowo”, co pozwala mi „doszyć” wymyślone zdanie do istniejącego już, wydawać by się mogło, zamkniętego tekstu. Potem mogę nie wracać do tego akapitu tygodniami, aż wpadnę na kolejny, ciekawy pomysł, wart dopisania. To może być męczące dla czytelnika, bo przez to książka obfituje w interesujące zdania, ale za to zawiera śladowe ilości fabuły. Coś za coś. Można ją za to czytać „na wyrywki”, otwierając na dowolnej stronie. Zawsze czytelnik znajdzie tam jakieś zdanie dla siebie. Taki właśnie miałem pomysł na ten tekst. 

Teraz rozumiem, skąd wzięła się przewaga monologów bohaterów nad dialogami :) Jakie są pańskie odczucia po przejściu drogi wydawniczej jako debiutant? 

Miałem wiele szczęścia. Wysłałem tekst do kilku wydawców, a także na konkurs Literacki Debiut Roku. Odezwało się do mnie z propozycją zawarcia umowy aż 5 wydawnictw. Zaufałem Novae Resowi, bo warunki współpracy wydawały mi się najuczciwsze. Konkursu nie wygrałem, ale otrzymałem maila z informacją, że komisja opiniująca teksty poleciła moją książkę do druku. Dotychczasowa współpraca przebiega pomyślnie, bo otaczają mnie ludzie, którym zależy na naszym sukcesie. Naszym, ponieważ to wspólny sukces. Nie jestem łatwy we współpracy, czepiam się o czcionkę, wielkość logotypów, czy wygląd okładki. Cieszę się, że ludzie z wydawnictwa rozumieją, że debiutuje się tylko raz w życiu i że ta publikacja powinna być perfekcyjna. Bardzo im za to dziękuję.

Zgadzam się, że warto zrobić wszystko, by być zadowolonym ze swojego debiutu. „Zdobywcy oddechu” to książka obyczajowa. Czy uważa Pan ten gatunek za mający szansę przemówić do większego grona odbiorców? 

W temacie gatunku mam pewną anegdotę. W wydawnictwie pojawił się pomysł, by była to „proza psychologiczna”, ale nie przeszło, ponieważ księgarnie nie mają na to odpowiedniej półki. Trafiłbym zapewne między poradniki o radzeniu sobie z mężczyznami, typu: „Samiec to twój wróg!” oraz „Ciemność, widzę ciemność!” To ostatnie pewnie na temat walki z depresją. Gdzieś kiedyś widziałem „Seksmisję” sklasyfikowaną jako komedia obyczajowa. Stała się przecież klasykiem. Z literaturą obyczajową może być podobnie. Grochola jakoś sobie przecież radzi, ba „Nigdy w życiu” to książka – klasyk. Choć mi chyba bliżej do Anny Janko. Uwielbiam jej „Dziewczynę z zapałkami”. Nie wiem, czy „Zdobywcy oddechu” to książka dla wszystkich. Jeśli ktoś lubi nieistniejący gatunek prozy psychologicznej, to z pewnością do niego przemówi moja propozycja. Literatura obyczajowa kojarzy mi się z włosami powiewającymi na wietrze, mówię o tym trochę w „Zdobywcach”. Nie liczę na rozpoznawalność w krakowskich tramwajach, chyba że po chodzie. Oczywiście chciałbym sprzedać jakąś oszałamiającą liczbę egzemplarzy. Po to pisałem te zdania, by ktoś się nad nimi zastanowił. Niech się jak najwięcej ludzi zastanawia.  
Zdecydowanie nieistniejący gatunek prozy psychologicznej nie byłby w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Czy jest jakaś szczególna grupa czytelników, do której chciałby Pan dotrzeć z przesłaniem? Jeśli tak, to co konkretnie chciałby Pan im przekazać w swoim debiucie?

Chciałbym trafić do tych, którzy boją się, że umrą samotnie, zjedzeni przez własne koty i odkryci po zapachu, bez twarzy, przez kogoś z administracji budynku. Nie umrą, bo miłość czyha wszędzie, może nawet w schronisku, do którego pojadą po następnego futrzaka. Byłem ostatnio z kumplem po jednego, całkiem sporo atrakcyjnych ludzi się tam kręci. Niektórzy nawet niezaobrączkowani, choć może teraz współmałżonka się chipuje jak współ-kota? Nie wiem jakie są nowe trendy. A tak na poważnie, jak już wspominałem książka mówi o tolerancji, więc myślę, że trafi i do samotnych i do sparowanych i do gejów i do ich hetero kumpli. Target jest bardzo szeroki, więc może faktycznie literatura obyczajowa ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców?

Też jestem zdania, że "Zdobywcy..." mają szansę przemówić do szerszej grupy czytelników. Czy ma Pan w planach kolejną książkę?

Kolejna książka ma już nawet tytuł. Wspomnę o tym, by za jakiś czas wydawca nie chciał go zmienić, skoro już w 2016 roku książka ta była promowana w Internecie. Będzie nosić tytuł „Sajko”. 

Czy ma Pan jakąś radę dla chcących wydać swoją pierwszą książkę?

Pisząc „Zdobywców oddechu” bałem się, że niektóre zdania są za ostre, inne zbyt osobiste. Nie cenzurujcie sami siebie, tylko szczerość jest autentyczna. Wydawcy to dostrzegają, bo autentyczność stanowi o potencjale tekstu.

Na pańskiej stronie na Facebooku można przeczytać historię powstania okładki dla „Zdobywców…”. Czy mógłby Pan ją pokrótce przybliżyć czytelnikom bloga?

Renia, która stworzyła tę ilustrację sprawiła, że odzyskałem wiarę w ludzi, bo to chodząca dobroć. Niedawno własnoręcznie przygotowała sto magnesów, które w dniu premiery będą bonusem do książki zakupionej podczas Targów Książki. Po raz pierwszy spotkałem ją dawno temu na krakowskim Kazimierzu, gdzie sprzedawała swoje prace. Wymieniliśmy wtedy dosłownie dwa zdania. Zachwycił mnie jej talent, zacząłem śledzić blog i profil na Facebooku. Kilka lat temu, gdy drukowałem roboczy maszynopis, to właśnie jedna z jej ilustracji trafiła na pierwszą stronę. Nie znaliśmy się wtedy zupełnie. Gdy miałem już podpisany kontrakt z wydawcą, nieco ośmielony napisałem maila i tak oto postać w czerwonym szaliku trafiła na okładkę. Obca osoba, której dzieła podziwiałem przez lata, odpisała mi po prostu: chętnie, współpracujmy! A myślałem, że takie rzeczy dzieją się tylko na kartach powieści ;-) Koniecznie sprawdźcie jej prace na Facebookowym profilu: Lookarna.

Takie magnesy będzie można dostać na Targach Książki przy zakupie "Zdobywców...".

Okładka rzeczywiście robi wrażenie, z pewnością warto było napisać tego maila :) Jakie jest pańskie zdanie na temat blogosfery książkowej?

Internet to teraz najważniejsze medium. Gdy jestem ciekaw jakieś pozycji, sprawdzam ją w sieci. Blogi to błogosławieństwo dla debiutantów. Nie usłyszycie o mnie póki co w TVP Kultura, a za sprawą tego wywiadu wiele o mnie możecie się dowiedzieć. Sam myślałem kiedyś o blogu literackim, ale nie pogodziłbym tego niestety z pracą zawodową, bo jak sama Pani wie, prowadzenie bloga to czasochłonne zajęcie. Jeśli chodzi o moje działania w sieci, skupiam się na Facebooku, na którego serdecznie zapraszam Pani czytelników: 

www.facebook.com/przemyslawpiotrklosowicz

Blogowanie jest czasochłonne, to fakt, ale daje też dużo radości. Na koniec może zdradzi Pan jakiś szczegół dotyczący adoptowanego kota, o którym możemy przeczytać w informacji o Panu na okładce książki;)

Przez dwa tygodnie mailowałem z wolontariuszką schroniska, by wybrać idealnego kota. Wybór padł na szarego, wyglądem przypominającym rasowego Brytyjczyka. Gdy pojechałem po niego z przyjaciółmi, już go oczywiście nie było. Stojąc na środku sali pełnej zaaferowanych nami kotów, dostrzegłem kotkę, która leżała sobie spokojnie, nie zwracając na mnie uwagi. Okazało się że nie ma kawałka ogona, ma przetrąconą łapkę i prawdopodobnie szczękę, bo gdy się czymś bardzo emocjonuje, to się ślini. Najbrzydszy kot jakiego widziałem. Cudna! Wtedy była strasznie wychudzona, teraz się turla. Zwierzęta podobno upodabniają się do właścicieli :-) Ten kot to istota czasami ostentacyjnie gardząca mną, spoglądająca z pogardą z najwyższej szafy w mieszkaniu, a czasami wręcz przeciwnie – łasi się i nie sposób jej odgonić. Potrafi aportować zakrętki od butelek! Lubimy się bardzo, z przerwami na antypatię. Jak to z kotem: to ja jestem dla niej, nie ona dla mnie. Tak, tak, wiodę żywot starego kawalera w małym, klimatycznym mieszkaniu na obrzeżach Krakowa, wypełnionym meblami z Ikea i PRL-u. Kot stanowi świetne dopełnienie tego wizerunku. Od zawsze jestem typowym domatorem. Myślę, że gdybym dzieciństwo spędził na bieganiu za piłką, „Zdobywcy oddechu” mogliby nie powstać. Szkoda by było. Pozdrawiam czytelników i wracam do głaskania, bo dziś akurat przypada dzień kociej tolerancji dla dostarczyciela jedzenia, wody i pieszczot, w skrócie - dla mnie :-) 

Zdecydowanie byłoby szkoda, gdyby "Zdobywcy..." nie powstali. Ze swojej strony zachęcam Was do lektury jak i wybierających się na Targi Książki do zwrócenia uwagi na tę postać w czerwonym szaliku. Panu Przemysławowi dziękuję za poświęcony czas i życzę samych sukcesów w dalszej literackiej karierze.

W najbliższych dniach wraz z autorem będziemy mieć niespodziankę dla lubiących konkursy.

A na koniec, mój ulubiony cytat;)


Komentarze

 1. Rzeczywiście, z określeniem "proza psychologiczna" się jeszcze nie spotkałam, ale może autor będzie pierwszym, który taki gatunek wyodrębni. Przyznam, że książka bardzo mnie zaciekawiła, a pisarz zrobił na mnie dobre wrażenie. Świetna rozmowa, gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proza psychologiczna jako gatunek do mnie osobiście nie przemawia, konserwatywne stwierdze, że obyczajowa jest ok i nie ma co rozmieniać ;)
   Jak widać rozmowa z Panem Przemysławem nie miała prawa się nie udać ;)

   Usuń
 2. Choć pan Przemysław, sądząc po twoim wywiadzie z nim, wydaje się cudownym człowiekiem z poczuciem humoru i dystansem do siebie, a to są dwie cechy, które uwielbiam - to mimo wszystko nie sięgnę po książkę, bo to zupełnie nie mój gatunek.
  Gratuluję Panu jednak debiutu! :) Zawsze cieszę się, kiedy polscy autorzy piszą dobre, polecane w internecie książki, bo irytuje mnie już ciąg na Amerykanów, kiedy pisarze z naszego podwórka też genialnie piszą. Życzę sukcesów :)
  A tobie Dorota gratuluję bardzo profesjonalnego wywiadu! Miałam wrażenie, że prowadzi go pełnoetatowa dziennikarka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, jak my dzisiaj obie promujemy dobre bo polskie?:D
   ;)

   Usuń
 3. Długi, bardzo ciekawy wywiad. Ja nie znam tego autora, bo nie lubię czytać polskich książek. A przeważnie takich, gdzie akcja dzieje się w Polsce. Odrzuca mnie to.
  Jednakże wywiad mi się podobał. Dobrze ci poszło :)
  pozdrawiam i zapraszam do siebie, wczoraj była premiera mojej książki i z tej okazji post :)
  http://polecam-goodbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, debiutujecie w tym samym wydawnictwie ;)
   Gratuluję Ci wydania książki. Ale wiesz, stwierdzeniem "nie lubię czytać polskich książek", trochę strzelasz sobie samobója-Twoja przecież też jest polska;p

   Usuń
 4. Nie wiem, jak to się stało, ale Twoja recenzja "Zdobywców oddechu" mnie ominęła. Teraz, po przeczytaniu wywiadu, oczywiście jestem zainteresowana książką ;) Zwłaszcza, że pan Przemysław jest fanem brzydkich kotów (rasowe brytyjczyki mogą się schować):D
  Panie Przemku - niektóre koty właśnie obfitym ślinieniem się oznajmiają swoim właścicielom, że są wielce ukontentowane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz, to dobrze, że teraz udało nam się zainteresować tym tytułem ;)

   Usuń
 5. Myślę, że nie odnalazłabym się w twórczości tego Pana.
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezwykle interesujący wywiad. Gratuluję i życzę autorowi wszystkiego dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś zapoznam się z twórczością tego Pana. Ciekawy wywiad :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Amazing post, dear!

  I`m following ur blog with a great pleasure via GFC
  Please join me
  Sunny Eri: beauty experience

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce i o jej autorze, gratuluję wywiadu! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wywiad i dowiedziałam się z niego wielu ciekawych rzeczy. Np. tego, że bliźnięta mają słomiany zapał - już wiem, skąd się to u mnie wzięło - gwiazdy już tak chciały! :D Ale nie wierzę w horoskopy, więc może jeszcze jakoś to zwalczę. ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zwalam to na gwiazdy:D bliźniaki już tak mają:p

   Usuń
 11. ciekawa jestem czy ta pozycja by mnie zachwyciła;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny wywiad, a książkę na pewno przeczytam :)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Swoją odpowiedzią na ostatnie pytanie pan Przemysław całkowicie mnie oczarował! Człowiek, który ma współczucie dla zwierząt i im pomaga, jest dobrym człowiekiem! A jeśli jest tak samo dobrym pisarzem jak człowiekiem to prawdziwa bomba! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z zainteresowaniem przeczytałam wywiad. Pan Przemysław musiał napisać dobrą powieść skoro od razu znalazł wydawcę. Gratuluję:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Najwyraźniej będę miała wkrótce okazję sama przeczytać "Zdobywców oddechu". Już nie mogę się doczekać :) Już polubiłam pana Przemysława, bo sama marzę o kocie ze schroniska. Niepełnosprawnym kocie, który przez swoje kalectwo skazany jest na samotność. Ale póki co nie mam warunków.

  OdpowiedzUsuń
 16. Interesujący wywiad. Gratulacje. Autor wspomina, że jego kolejna książka ma już nawet tytuł, a ja jeszcze nie zapoznałam się z jego debiutem. Szczere, konkretne odpowiedzi - podoba mi się. Mam wrażenie, że książka też taka będzie, stąd postanowiłam, że muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam ci tę książkę:) A na kolejną już czekam:)

   Usuń
 17. To prawda, że potrzeba tu więcej tolerancji... Choć jesteśmy różnymi ludźmi, przeżywamy podobne emocje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Pisząc "tu" mam na myśli nasz kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Tolerancja dla ludzi niezależnie od poglądów i poszanowanie dla czyichś przekonań z jednej i drugiej strony naszego piekiełka byłoby czymś pięknym.

   Usuń
 19. Wyczekuję tej książki, Twoja wrześniowa recenzja narobiła mi na nią smaku, a teraz jeszcze interesujący wywiad. Bardzo jestem ciekawa tej czytelniczej przygody. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że niedługo będę mogla poznać Twoje wrażenia po lekturze:)

   Usuń
 20. Książki jestem ciekawa. Zazdroszczę tym, którzy upolują też magnes. :) Ja niestety na targi nie dotrę.

  OdpowiedzUsuń
 21. dużo... psychologii ;D brzmi bardzo fajnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie słyszałam o tym tytule tak jak i o autorze ale wydaje się miły i myślę że w wolnej chwili sięgnę po tą premierowa książkę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Hah ostatni cytat wymiata! <3
  Polski pisarz, więc podziękuję... :D
  Buziaki,
  StormWind z bloga cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może ma jeszcze jakieś inne obywatelstwo, a Ty tak od razu jesteś na nie :D

   Usuń
 24. Gratuluję, uwazam, ze to naprawde duze wyroznienie dla Ciebie, ten wywiad. Przeczytalam clay, chociaz nie znam az tak dobrze tego Pana. A cytat bardzo trafiony! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wow! Ale mi zaimponowałaś! :D Nie znałam autora. Wcześniej skomentowałam Ci konkurs, a teraz poznaję autora <3
  Tym bardziej mam ochotę na tę książkę! :D

  OdpowiedzUsuń
 26. Lubię czytać takie długie wywiady :) Plus dla autora za bardzo rzeczowe i wyczerpujące odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo podoba mi się podejście autora do trójki męskich bohaterów, jakich wykreował w powieści. Sformułowanie "proza psychologiczna" też intryguje i myślę, że po ten tytuł sięgnę z przyjemnością. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarz, który w żadnym stopniu nie nawiązuje do treści posta, nie przechodzi przez moderację. Zero tolerancji dla spamu.

Komentarze na temat są bardzo mile widziane. Konstruktywna krytyka również :)

Popularne posty z tego bloga

Robert Harris - Konklawe [recenzja]

Alex Marwood - Najmroczniejszy sekret [recenzja przedpremierowa]

7 błędów, które popełniłam w ciągu dwóch lat prowadzenia bloga książkowego

Obserwatorzy